Zub za zub, oko za oko...

22. března 2011 v 14:46 | Poeme |  Příběhy obyčejného šílenství
Když se zamyslíme nad titulkem - tedy zub za zub, oko za oko - mohli bychom říci, že je to spravedlivé. Jistě. Ovšem spravedlivé to je jen do té chvíle než se zjistí, že obviněný vlastně nic neprovedl.
Otázka samotné viny je na dlouhou úvahu, ale s trestem smrti dost souvisí, poněvadž tento výkon je nezvratný. Když někoho dáte do vězení, můžete ho propustit (ačkoliv po 30 letech už je to takové dost nemilé). Ale jedince popraveného za zločin, oživit nemůžete. Vzhledem k tomu, že ne vždy je jasné, jestli obviněný je i pachatelem, tak bych o trestu smrti dost silně polemizovala,
Nikdo z nás nemá zájem někoho zabít (tedy pokud jsme duševně zdraví, nejsme opilí, v agresi, apod.). Hovoříme o tom, že trest smrti je nehumánní. Jenže když jedinec zabije dítě, pak už jasně chceme trest smrti. Otázka je, jestli máme právo někoho potrestat smrtí. Protože to by se taky jednalo o vědomou vraždu. Nejsem si jistá, jestli člověk má právo jednat o životě a smrti jedince. Chápu, že vražda a případné znásilnění či mučení dítěte je to nejhorší, co může být, ale je třeba měřit stejnou měrou. Navíc tím, že někoho zabijeme, nic vlastně nevyřešíme. Také musíme uvažovat nad tím, jestli údajný pachatel, je pachatelem opravdovým. Trest smrti je trest, který nelze vzít zpět.
Můj návrh na řešení? Nikdy nebude žádné řešení dokonalé. Některé případy jsou odlišné právě tím, o co se jedná. Asi se shodneme, že nikdo by nikoho nezabil za krádež. za vraždu ano, tím spíše u dítěte. Dítě je ovšem člověk jako každý jiný. Pokud to nevyžadujeme u dospělých, nevyžadujme to ani tady (ačkoliv to zní krutě). Horším případem je vražda, kdy pachatel někoho mučí a znásilňuje. Zvlášť dítě. U tohoto případu ani já nevím, co říci. Takový člověk musí být určitě vykastrován. Když ho jen zavřeme do vězení, tak ho budou platit daňoví poplatníci. Když ho budou někde léčit - stejný efekt. Když ho zabijeme a nebudou 100% důkazy, jsme vrahy my. Navíc nezapomeňme na bibli (nejsem křesťanka, ale některé pasáže by měli být mravním zákonem pro všechny). Ježíš řekl: "Kdo je bez viny, nechť hodí kamenem." Je to hodně těžké... Myslím, ale že by se tento zvrhlík (slušně řečeno) odsoudit měl, i přesto, že my jsme také hříšní. Měl by se odsoudit podobným způsobem jako Kain, který zabil svého bratra Ábela. Určitě ne trest smrti. Měl by být celoživotním štvancem, na kterého si všichni budou ukazovat. Výčitky svědomí mu nedají klidný život. Nakonec stejně bude sám potrestán. Kolik takových se pokusilo o sebevraždu? Myslím, že i když tisk píše, že nemají výčitky svědomí, něo tam musí být, když to udělají.
Řešení tedy je - rozhodně ne trest smrti, ale zřízení trestné kolonie, nějaký opuštěný ostrov, s vysokou hradbou, kde budou zločinci trýznění hladem a výčitkami. Žádní hlídači, jinak by to platili daňoví plátci...Šance, že utečou by se měla zmenšit, pokud kolem ostrůvku bude pás s dravými rybami...Je to asi utopie, ale pořád lepší než zabít nevinného člověka, který je považován za vraha...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terii Terii | Web | 22. března 2011 v 15:07 | Reagovat

trest smrti je hrozny ale nekteri si to fakt zaslouzi..:((

2 Vladimír Vladimír | E-mail | Web | 14. července 2011 v 10:35 | Reagovat

Ve svých úvahách a teoriích jsem jednou napsal toto:

Filozofie o trestu smrti

Stále se zaobírám otázkou jaký má "trest smrti" pro odsouzeného výchovný počin, však nemohu na žádný přijít? Jestliže po exekuci odsouzeného nemůžeme s jistotou konstatovat, že se dostavil kýžený výchovný efekt, nelze jej nazývati trestem? Ovšem má-li mít "trest smrti" pro odsouzeného výchovný efekt, pak nevíme jaký neboť mrtvý nám ho už nesdělí?
Tak nevím, je "trest smrti" opravdu trestem?
Je-li to ovšem výstraha, že tak může dopadnout každý, kdo se zprotiví vůli moci je tato exekuce nemorální, ba přímo vražedná. Jak se říká "Žij a nechej žít", pak-li právo začne zabíjet svým způsobem zabíjí sebe a stává se tak sekyrou v rukou mocných!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama