Únor 2011

Vilém I. Dobyvatel

13. února 2011 v 22:56 | youtube

Obloha v noci

1. února 2011 v 15:27 | Poeme
Noční obloha lidské bytosti udivuje od pradávna. Udivuje nás nejen svou krásou, ale vzdáleností hvězd od nás. I přes tento drobný "handicap" tyto útvary na nebi vidíme.
 Kažfá hvězda působí dojmem mravence, ale ve skutečnosti jsou to obři neskutečných rozměrů. Vždyť i naše planeta je naproti ním trpaslík, co teprve my lidé?

Máme poměrně málo času na to, abychom se podívali na tu krásu. Alespoň si to myslíme, ale myslím, že čas můžeme mít na vše, jen si ten čas musíme udělat. Život plyne kolem nás a my to krásné přehlížíme, jako by neexistovalo. Kdo však říká, že krásné musí být jen auto, dům či šaty?
Samozřejmě, že si těchto věcí všímáme nejdříve, protože nám ulehčí život. Hvězdy nám život příliš nezmění. Je to ovšem omyl. Taková hvězda může způsobit katastrofu obřích rozměrů. Takže je třeba mít k nim respekt. Ona naivní myšlenka malých teček na nebi není ideální. Na druhou stranu - děsit se z pádu komety, apod. taky není řešení. Prostě až k tomu dojde, tak to prostě tak má být. S tím nikdo nic neudělá. 

Spíš než se hvězd bát je dobré je vnímat a počítat s nimi. Protože díky nim možná na Zemi vznikl život a možná, že někde blízko jiné hvězdy je jiný život. Naše hvězda jménem Slunce nám život chrání, nebude tak vždy, ale zatím se chová poměrně hezky ke svým pozemským dětem. Občas sice může pozlobit, ale to nemělo větší rozsah. Za tři roky má zlobit asi nejvíce (viz. http://technet.idnes.cz/slunce-muze-kolem-roku-2013-ochromit-lidstvo-na-mesice-tvrdi-vedci-p8x-/tec_vesmir.asp?c=A100616_170254_tec_vesmir_vse )

Není třeba se děsit. Je to prostě jen koloběh života. Neříkám, že se nebojím, ale strach nám umožňuje přežít. Ovšem je třeba se bát s mírou, proto musíme noční, ale nejen ji, oblohu brát jako výzvu pro další život. Můžeme ji brát jako krásnou kulisu pro hezký romantický večer. Víc si obloha zajistí sama.